Čtení textů v PDF

Soubor PDF - Portable Document Format 

Wikipedie píše

PDF je souborový formát vyvinutý firmou Adobe pro ukládání dokumentů nezávisle na softwaru i hardwaru, na kterém byly pořízeny. Soubor typu PDF může obsahovat text i obrázky, přičemž tento formát zajišťuje, že se libovolný dokument na všech zařízeních zobrazí stejně.

A to je pro nás důležité. 
Co je ale důležitější je to, že musíte mít v počítači nainstalovaný program, který vám pédéefko přečte. 

Tím je Adobe Reader. 

Stáhnete si ho například na těchto stránkách. 

 

Internet a sběratel baleného cukru

Úvodem troška teorie...

Co je internet?
Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí, ve kterých mezi sebou počítače komunikují. Cílem všech lidí využívajících Internet je bezproblémová komunikace, tedy výměna dat. Nejznámější službou poskytovanou v rámci Internetu je WWW (kombinace textu, grafiky a multimédií propojených hypertextovými odkazy) a e-mail (elektronická pošta), avšak nalezneme v něm i desítky dalších.
Co je sběratelství?
Sběratelství je koníček – hobby, který spočívá v získávání specifického druhu předmětů, popřípadě i zážitků s nimi spojených. Hobby je založeno na specifickém zájmu sběratele a na uchovávání předmětů ve sbírkách, které bývají většinou kvalitně roztříděné, zkatalogizované a atraktivně vystavené.

A co Internet a sběratelství,  sběratelství cukrů?
Samozřejmě, že internet a sběratelství k sobě patří.
Téměř každý sběratel cukrů Internet používá. Někdo méně, někdo více. Mezi sběrateli jsou jeho stálí každodenní uživatelé, ale někteří se s touto technickou vymožeností teprve seznamují a považují se za začátečníky.
Hlavně těm je určen následující článek, který odkrývá možnosti internetu pro sběratele HB cukrů.

1.       Klubové stránky
KSBC má své klubové stránky na internetové adrese www.ksbc.cz. Zde získáte základní informace o klubu, členské základně, klubových cukrech, akcích, novinky, odkazy na další zajímavé stránky. Všechny tyto informace může na stránky zadávat administrátor a členové výboru. Proto, pokud chcete uveřejnit nějakou informaci, neváhejte je kontaktovat. Výjimkou je chat – diskusní fórum, do kterého můžete své příspěvky vkládat sami. Přimlouvám se za takové, které se týkají cukrů, členů a našeho společného tématu.

2.       Ostatní kluby sběratelů baleného cukru
V Evropě existuje několik klubů se stejným zaměřením, jako je ten náš. Odkazy na některé z nich najdete na klubových stránkách. Na těchto stránkách (pokud umíte cizí jazyky) se dozvíte o aktivitách klubů, nových sériích a další zajímavosti. Bez znalosti cizích jazyků si můžete prohlédnout fotografie z akcí, obrázky zajímavých cukrů. Některé kluby se snaží i o českou variantu, jiné mají část stránek zakódovánu a přístupnou pouze pro členskou základnu. Pokud máte zájem, můžete se stát členem téměř všech těchto klubů (samozřejmě po zaplacení členského příspěvku.)
Uvádím odkazy na některé z nich:
www.zuckersammler.com,  www.zuckersammler.de, www.uksucrologistsclub.org.uk, www.clubdesglycophilesfrancais.eu

3.       Sběratelé
Někteří sběratelé se mohou pochlubit svými vlastními weby. Bohužel se jedná většinou o zahraniční stránky (např. www.sarata. it, www.sugarmania.fr,  www.azucarpicasso.com).
Ale i čeští sběratelé se mohou pochlubit nádhernými stránkami (např. www.sladkestranky.wz.cz, mishka.sweb.cz, https://katkapelcova.blogspot.cz/. Každopádně stojí za to si stránky prohlédnout. Možná
Pokud máte zájem vytvořit si vlastní stránky zdarma a bez větší znalosti informačních technologií, doporučuji navštívit
www.estranky.cz, www.webnode.cz, www.websnadno.cz.

4.       Výrobci HB cukrů
Někdy se mohou hodit i odkazy na stránky tohoto typu. Najdete je v sekci odkazy – výrobcicz (případně výrobci) na stránkách klubu. Pokud si chcete nechat vyrobit vlastní soukromé cukry, můžete tyto firmy oslovit. Předem vás ale upozorňuji, že s počtem nějakých 100 kusů většinou neuspějete.

5.       Muzea cukru
Opět se budu opakovat, ale odkazy na ně najdete na klubových stránkách. Je zde uveden odkaz také na berlínské muzeum, které se věnuje historii cukru více než 100 let a patří k nejstarším tohoto typu (www.sdtb.de/Zucker-Museum.6.0.html.). Doporučuji také podívat se a navštívit Národní technické muzeum (www.ntm.cz/cs/muzejni-sbirky/potravinarstvi) nebo Městské muzeum Dačice (muzeumdacice.cz – expozice).  
V současné době se připravují www stránky budoucího Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice
www.dobrovickamuzea.cz. Muzeum je vybudováno v areálu bývalého hospodářského dvora, který je kulturní památkou Středočeského kraje. Expozice nabízí seznámení s historií města Dobrovice a dědictví oborů cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství. K vidění bude mnoho malých i velkých exponátů. Největším je parní cukrovarská lokomotiva z 50. let 20. století včetně cisterny na melasu. Objekt prošel náročnou rekonstrukcí a brány návštěvníkům otevře v květnu 2010
.

6.       Sběratel jako takový a sběratelské burzy
Určitě stojí za to podívat se na následující internetové stránky: www.sberatel.com, www.sberatel.info.cz, www.sberatel.cz, www.zx.cz/burzy.

7.       Koupím – prodám
I tato slova patří k Internetu a sběratelství. Nahlédněte na www. aukro.cz (sekce sběratelství – ostatní – sběratelský cukr) a zjistíte, jak čile se s cukry obchoduje.  A to někdy i s členskými! Pokud se vám některé nabídky zamlouvají, doporučuji předem dobře přečíst podmínky. Zahraničními variantami našeho Aukra jsou například www.aukro.sk,www.aukro.bg (.ro), můžete vyzkoušet také www.ebay.com, www.ebay.de. Na své si zde přijdou i zájemci o jiné sběratelské skvosty. Další servery: www.odklepnuto.cz,

8.       Cukrovary
Spousta sběratelů se nespecializuje pouze na sáčky, tyčky, kostičky, ale snaží se také získat různé informace o historii cukrovarnictví a jednotlivých cukrovarů v naší republice, shání historické fotografie.  Snad při tomto snažení pomohou následující odkazy:
https://www.hps.cz/cukrhistorie.html, www.fabriky.cz, www.cukrovaryttd.cz, www.cukrovarvrbatky.cz
Staré fotografie zaniklých (i současných cukrovarů) najdete na: www.aukce-pohlednice.cz,  https://www.starelahve.wz.cz/album.htm,www.philashop.czwww.zanikleobce.cz – do vyhledávače vlož slovo cukrovar.

10.    Další zajímavé odkazy
www.cukr-listy.cz – Listy cukrovarnické a řepařské – odborný časopis pro obor cukrovka – cukr –  líh. Ale i laik si počte a dozví se mnoho zajímavostí. 
https://zdrava-vyziva.doktorka.cz/117-zpusobu-jak-bily/ - I tato stránka je o cukru.
www.vtipy.sms.cz – odkaz vtipy – hledej – Zadej slovo cukr.
www.detskepohadky.cz.pohadky – Najděte pohádky „Kojot a pták uličník“. Jedna z nich se jmenuje Cukřík a špioni.
https://jedenzesta.blog.cz/0808/cukrik-sugar  - Jen tak pár obrázků.

Anebo zkuste na některém z internetových vyhledávačů www.seznam.cz, www.google.cz zadat do vyhledávacího okénka slovo cukr, cukřík, cukříček nebo cukry a možná se i pobavíte nad stránkami, které se vám zobrazí.

 Pokud vám můj článek přinesl alespoň jeden nový poznatek, jsem ráda.  J.